זוגיות מעורבת

עם מי מתחתנים השומרונים?

שאלה שמעניינת רבים לגבי הקהילה השומרונית היא האם באמת מתחתנים השומרונים בינם לבין עצמם בלבד?

התשובה לשאלה זו אינה פשוטה ואינה חד משמעית. בתקופות רחוקות וחשוכות של הקהילה, כאשר זו מנתה רק כ-130 נפשות בקירוב, היה ברור כי על מנת לשמר את הקהילה הקיימת ומפחד להיכחד, לא נתנו ההורים לילידיהם להתחתן עם גברים או נשים מחוץ לקהילה, אלא התעקשו על נישואין בתוך הקהילה בלבד.

עקב המצב האבסורדי שבו היו כל כך מעט חתנים וכלות פוטנציאליים, התפתח נוהג של מעין חליפין, אב מוסר את בתו למטרות חתונה ומקבל עבורה כלה לבנו. אבות שנתנו את בנותיהם ולא קיבלו תמורה אישה בד"כ דנו את בניהן לחיי רווקות נצחיים, שכן מיעוט הנשים בעדה היה קטסטרופלי. התעקשות זו של בני העדה לשמור עליה מזרים, הצליחה בסופו של דבר להחזיר את הקהילה השומרונית למסלול ריבוי טבעי נורמלי, שהביא אותה לגדול ולהתפתח עד למצבה היום כ-780 נפש.

כיום, למרות שההעדפה היא לחתן בתוך הקהילה, קיימים גם מקרים לא מעטים של גברים הנישאים לנשים לא שומרוניות וזאת מכמה סיבות. הסיבה העיקרית נעוצה בחוסר נשים בקהילה וגברים שומרונים שאינם רוצים לחיות כל החיים כרווקים מחפשים כלות מחוץ לקהילה השומרונית, הן בישראל והן מחוצה לה. לנשים אלה מתייחסים כיום אחרת, כל אחת שמוכנה לקבל עליה את המנהגים השונים מתקבלת בשמחה בקהילה והופכת לאחת משלהם. כמובן גם כאן עדיין קיימים קיצוניים המתנגדים לנישואי בנם לאשה לא שומרוניה, ואלה בד"כ דנים את ילדיהם לחיי רווקות ארוכים. למרות כל זאת עדיין לא נפוץ כלל חתונתה של אשה שומרוניה עם גבר לא מהקהילה, רוב הבנות אשר מצאו את עצמן מאוהבות בגבר לא שומרוני עזבו לבסוף את העדה. סביר כי המצב נובע מכך כי גברים שאינם שומרונים לא מוכנים לקבל על עצמם את חובות הגבר השומרוני, שאינן קלות כלל ובעיקר ודורשות הקפדה יתרה על מצוות התורה. או אולי עקב מספרן המועט של הנשים בקהילה, הן נחטפות מהר והגברים שלא הספיקו לחטוף לעצמם כלה נאלצים להסתפק באשה לא שומרוניה.

כיום חיים בקהילה כ-25 זוגות מעורבים, חלקם כבר משפחות שומרוניות עם ילדים לכל דבר.

ברור שמהבחינה הגנטית לפחות מצב זה טוב הרבה יותר מהמצב שהיה בקהילה לפני כמה עשרות שנים. אך עדיין יש לזכור כי ערך שימור הקהילה הקטנה הוא גבוה ומעל לכל דבר, ולכן – מדובר בדילמה מוסרית הפוקדת את הקהילה השכם וערב, ואין לנושא תשובה חד משמעית.

דילוג לתוכן