שבתות וחגים

 השבת היא היום החשוב ביותר והקדוש ביותר לשומרונים, אף יותר מיום כיפור. השבת נשמרת בצורה הקפדנית ביותר. אין שימוש בשעוני שבת, ולכן האורות הנחוצים ביום השבת דולקים מכניסת השבת ועד צאת השבת ברציפות. אין שימוש בפלטות שבת ולכן האוכל שאוכלים בשבת הוא אוכל קר.

החגים השומרוניים נחגגים ע"פ לוח השנה השומרוני, שאינו תמיד זהה ללוח השנה היהודי המסורתי, מה שיוצר מצבים בהם חגים יהודיים ושומרוניים נחגגים אף כחודש אחד אחרי השני.במקרה שכזה, נאלצים השומרונים לקחת חופש מעבותדם על מנת שיוכלו לחגוג עם משפחתם.כאמור, ישנם גם זמנים בהם החגים היהודים והשומרונים חופפים. (ע"ע לוח השנה השומרוני).

שומרונים בעלייה לרגל בחג פסח 2007. (צילום: אוהד ריינהרץ)

עבור השומרונים, במקרה שזמני החגים אינם חופפים, ימי החג היהודים הם ימים רגילים לכל דבר ולא נחגג בהם שום אירוע מיוחד. החגים הנחגגים ע"י השומרונים הם החגים המופיעים בחמשת חומשי התורה בלבד ולכן חגים כמו פורים וחנוכה אינם בין מניין חגיהם הרשמיים של השומרונים, אך היות והילדים הולכים לבתי ספר רגילים וסביבם נחגגים החגים האחרים,רוב השומרונים משתפים פעולה ולכן תוכלו למצוא ילדים שומרונים אוכלים סופגניות בחנוכה ומחופשים כמו שאר הילדים בפורים.

בלוח השנה השומרוני שבעה חגים ומועדים שונים בלבד: פסח, חג המצות,שבועות, ראש השנה, יום כיפור, סוכות ושמיני עצרת. בשלושת החגים העיקריים – פסח, שבועות וסוכות, עולים השומרונים להתפלל במקום הקדוש להם הרגריזים.
 

בד"כ שומרוני חולון מבלים את שבוע חג הפסח ואת ימי חג השבועות בביתם שהרגריזים, אף שאין חובה כזאת. בימי חג אלה כל הקהילה השומרונית נמצאת בהרגריזים.

השמירה על החג דומה לשמירה על יום השבת. לא נוסעים, לא מבשלים, לא מדליקים אור ולא רואים טלויזיה. בשבתות וחגים משתדלים השומרונים לבלות בחיק משפחתם, ללכת לבית הכנסת ולנוח כמה שיותר.

מוזמנים ללמוד עוד על שבתות וחגים

דילוג לתוכן